Novinky

Ako vybrať plavecké okuliare

15. 4. 2024

Neviete si rady s výberom plaveckých okuliarov? Radi vám poradíme! Aký správne vybrať tvar, zorníky plaveckých okuliarov a ako sa starať o plavecké okuliare.

Plavecké okuliare chránia vaše oči pred nepríjemným chlórom alebo soľou v prípade plávania v mori. Kvalitné okuliare zachovávajú dobrú viditeľnosť nad aj pod vodou, v ideálnom prípade aj bez ohľadu na slnečné lúče.

plavecké okuliare

Hlavné časti plaveckých okuliarov sú lícnice, zorníky, pracky a opasok. Lícnica je vyrobená zo silikónu, nespôsobuje tak alergické reakcie a ľahko priľne na tvár. Lícnica je vytvarovaná tak, aby neprepustila vodu ani pri prudších pohyboch. To je pri závodnom plávaní úplná nevyhnutnosť. Preto sú aj ceny lepších plaveckých okuliarov vyššie, ako u okuliarov pre rekreačné plávanie.

Zorníky sú dnes vyrobené najčastejšie z Plexisolu – ľahkého plastu, ktorý dovoľuje výrobcom používať najrôznejšie farebné varianty.
Plastové pracky povoľujú alebo uťahujú silikónový pásik, ktorý drží masku na hlave plavca.

Typy zorníkov plaveckých okuliarov

plavecké-okuliare-zorniky

Pri výbere zorníkov by ste si mali najskôr položiť otázku, v akom prostredí budete okuliare používať. Iné okuliare využije na plávanie v zastrešenom bazéne a úplne iné potom pri plávaní na otvorenej vode za slnečného dňa.

Plávanie vo vnútorných priestoroch / vonkajšie plávanie pri zatiahnutej oblohe

Pre indoorové alebo outdoorové plávanie pri zatiahnutej oblohe, odporúčame zvoliť buď číre alebo mierne zafarbené sklá, ktoré prepúšťajú prirodzené svetlo

Vonkajšie plávanie za polojasnej oblohy

Týmto podmienkam najlepšie vyhovujú dymové alebo polarizačné sklá, vďaka ich schopnosti znižovať priepustnosť svetla.

Vonkajšie plávanie za slnečného počasia a veľmi jasná viditeľnosť

Tieto šošovky sú často opatrené titánovým zrkadlom, ktoré znižuje oslnenie, zvyšuje farebný kontrast a nenamáha oči.

Ako plavecké okuliare do mora odporúčame okuliare s dymovými, zrkadlovými či polarizačnými sklami.

Protimlžiaca vrstva na plaveckých okuliaroch

Plexisolové zorníky sú v prevažnej väčšine prípadov počas výroby ošetrené proti zahmlievacou vrstvou, ktorá výrazne uľahčuje orientáciu pri plávaní. Táto vrstva však časom zmizne, dôvodom je mastnota našej kože, ktorá túto vrstvu poškodzuje. Jednoducho však môžete ochrannú vrstvu obnoviť nastriekaním antifogového spreja, ktorý je bežne k dostaniu u každého kvalitného predajcu plaveckých potrieb.
Nezabúdajte dávať okuliare do puzdra, ochránite ich tak pred poškodením a predĺžite ich životnosť.

panske-plavecke-okuliare

Plavecké okuliare pre deti

Plavecké okuliare môžete kúpiť deťom už vo veku okolo troch rokov. Lícnica je samozrejme prispôsobená tejto vekovej kategórii a hojne sa odporúča obstaranie širšieho typu lícnice, ten si deti zvládajú nasadiť sami. Takzvaný škrupinový typ okuliarov je pre deti nie príliš vhodný, pretože sú zorníky malé a pri nasadení sa musia relatívne silne vtlačiť.
Na plaveckých okuliaroch pre deti nie je dobré šetriť, pretože poskytnutie komfortného prostredia počas plávania je jedným zo základných predpokladov na to, aby pri tomto športe zostali.

Archív noviniek   →